Strona wykorzystuje pliki Cookies m.in. w celach statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce - Polityka prywatności.


Pessaroterapia - Czym jest?

Pessaroterapia - Czym jest?

Czym jest pessaroterapia?

Chociaż wśród wielu kobiet rośnie świadomość dotycząca pessaroterapii, nadal spotykamy się z wieloma pytaniami odnoszącymi się do tej metody leczenia Zaburzeń Statyki Narządów Rodnych. Cykl naszych artykułów tematycznych, przybliży Wam kompleksowo możliwości jakie mają do zaoferowania dopochwowe urządzenia zwane pessarami[1]. Wszystko ma swój początek, zacznijmy więc od narodzin stosowania wspomnianej metody, sięgającej starożytności.

⏭ Wszystkie dostępne pessary na naszej stronie znajdziesz TUTAJ.


⏭ Chcesz się dowiedzieć więcej o pessaroterapii - odwiedź stronę Pessar.pl


Historia pessaroterapii

Już Hipokrates będący jednym z prekursorów współczesnej medycyny opisywał korzyści związane z zastosowaniem owocu granatu, w celu minimalizowania dolegliwości kobiecej natury. Realizatorem tej wizji stał się Diocles (żyjący w latach 240-180 p.n.e) stosując granat namaczany w occie winnym. Natomiast w XVI wieku Caspar Stromayr podchodzenia niemieckiego, wykorzystał w celach terapeutycznych zwiniętą gąbką, która była związana sznurkami i zanurzana w wosku. Gumowe pessary wprowadził profesor ginekologii Hugh Lenox Hodge’a pod koniec XIX wieku, niemniej współczesna pessaroterapia rozpoczęła się wraz z zastosowaniem silikonu oraz wielu rozmiarów i kształtów pessarów  pod koniec XX wieku.

Panaceum na wypadanie oragnów miedniczych

Wyniki badań wskazują, że osłabienie struktur dna miednicy mniejszej może dotyczyć aż  30 % kobiet w okresie menopauzalnym. Nie wszystkie z nich jednakże kwalifikują się do odbycia operacji. Nie dziwi więc, że jak piszą specjaliści w magazynie Przegląd uroginekologiczny „metodami leczenia nieoperacyjnego, można skutecznie leczyć ponad 90% chorych. Skuteczna terapia oznacza, że jej efekty zadowalają pacjentkę[2].” Co sprawia, że pessary są metodą polecaną przez środowisko medyczne i Pacjentki?

Zapraszamy do II części naszego bloga, zatytułowanej „Pessary – alternatywa dla operacji

  • [1] https://pessar.pl/
  • [2] http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?2010