Strona wykorzystuje pliki Cookies m.in. w celach statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce - Polityka prywatności.

Pessary w zagrożonej ciąży

Pessary w zagrożonej ciąży

Niewydolność szyjki macicy

Szyjka macicy chroni rozwijający się płód przed wniknięciem z zewnątrz wszelkich zakażeń z zewnątrz. Powinna pozostać zamknięta przez większość ciąży. Prawidłowo dopiero pod koniec trzeciego trymestru skraca się i mięknie, a przed samym porodem następuje jej rozwarcie.

Powikłaniem ciąży, z którym zmaga się pewna część kobiet, jest niewydolność szyjki macicy. Ta przypadłość może spowodować poród przedwczesny lub poronienie.

Przyczyną może być uszkodzenie szyjki przez wcześniejsze zabiegi ginekologiczne (np. łyżeczkowanie). Wynikać może też z wad wrodzonych (niewłaściwa produkcja kolagenu i elastyny) lub zaburzeń hormonalnych. Do tej przypadłości przyczyniają się też wcześniejsze porody oraz intensywny tryb życia przyszłej mamy.

Tydzień ciąży, długość szyjki a ryzyko zakończenia ciąży w %
Tydzień ciąży, długość szyjki a ryzyko zakończenia ciąży w %
Źródło: https://podyplomie.pl/ginekologia/31236,niewydolnosc-szyjki-macicy

Objawy niewydolności szyjki macicy

Jednym z objawów niewydolności szyjki macicy jest jej przedwczesne skracanie się w ciąży. Dotyczy to wielu ciężarnych. Szyjka może być też nadmiernie rozpulchniona lub zbyt miękka. Może również dojść do zwiększenia ilości wydzieliny oraz plamienia. Innym objawem jest pojawienie się bólów podbrzusza oraz lędźwi przypominających te występujące przed miesiączką.

Ta nieprawidłowość często przebiega bezobjawowo, dlatego tak ważne są regularne kontrole u lekarza prowadzącego. Niewydolność szyjki macicy pojawia się najczęściej dopiero po 14. tygodniu ciąży. Jeśli i Ty jesteś w tej grupie, być może słyszałaś już o pessaroterapii. Jeśli jednak nie, mamy nadzieję, że dostarczymy Ci nowych, cennych informacji.

Czym jest pessar i jak wygląda?

Pessar położniczy to krążek w kształcie pierścienia, który wykonany jest z miękkiego silikonu medycznego. Umieszczany jest przez lekarza w pochwie mniejszym obwodem ku górze tak, aby swoim otworem objął szyjkę macicy i zapobiegał jej dalszemu skracaniu się.

Założenie pessara

Jeśli ginekolog prowadzący Twoją ciążę uzna, że aplikacja pessara jest konieczna, nie masz się czego obawiać, gdyż jest to prosty i bezbolesny zabieg wykonywany w gabinecie lekarskim. Nie wymaga podawania środków przeciwbólowych. Możesz czuć jedynie niewielki dyskomfort przy jego zakładaniu. Aplikacja pessara jest metodą nieinwazyjną, w przeciwieństwie do szwu okrężnego na szyjce macicy, który jest zakładany w znieczuleniu ogólnym.

Porównanie widoku na szyjkę macicy.
1. szyjka otwarta 2. szyjka z zastosowaniem szwu okrężnego 3. szyjka z zastosowaniem pessara położniczego.


Źródło: https://mercyperinatal.com/diagram/cervical-length

Ważne jest, aby przed założeniem pessara wykluczyć infekcję, jako przyczynę porodu przedwczesnego. Ginekolog, oprócz zbadania pacjentki pod kątem infekcji, zmierzy też długość szyjki macicy za pomocą sondy dopochwowej.

Jak długo nosi się pessar?

Zakłada się go najczęściej pomiędzy 20. a 28. tygodniem ciąży, chociaż w niektórych przypadkach może okazać się, że konieczna jest jego wcześniejsza aplikacja.

Pessar wyjmuje się najczęściej około 38. tygodnia ciąży. Jeśli w trakcie jego noszenia poczujesz jakikolwiek dyskomfort, bolesne skurcze lub pojawi się krwawienie, niezwłocznie zgłoś się do swojego lekarza ginekologa. Z reguły noszenie krążka jest praktycznie nieodczuwalne.

Widok ciężarnej macicy. Zaznaczono miejsce występowania szyjki macicy.

Źródło: https://medovita.pl/czym-jest-niewydolnosci-szyjki-macicy-i-jak-ja-leczyc/

Z czym wiąże się założenie pessara?

Przez cały okres, kiedy masz założony pessar, powinnaś unikać wysiłku fizycznego i dużo odpoczywać. Ważne jest, aby wystrzegać się stresów, aktywności seksualnej i dbać o higienę intymną. Musisz wiedzieć, że nosząc pessar, będziesz musiała kontrolować go u swojego lekarza. Pierwsza wizyta z reguły odbywa się po kilku dniach, a kolejna po 1-2 tygodniach. Oprócz kontroli ważne jest wykonanie posiewu z szyjki macicy, aby wykryć ewentualne zakażenia. Pessar jest ciałem obcym dla Twojego ciała, dlatego zwiększa się ilość wydzieliny i wzrasta ryzyko infekcji.

Plusy noszenia pessara przewyższają jednak zdecydowanie niedogodności związane z jego stosowaniem, ponieważ chodzi przecież o zdrowie Twojego dziecka i Twoje.

Gdzie kupisz pessar położniczy i ile za niego zapłacisz?

W nagłych przypadkach podczas pobytu w szpitalu pessar jest zakładany nieodpłatnie, jednak w sytuacji, gdy założenie pessara jest planowane, pacjentka musi kupić go sama.

Możesz zakupić go w aptece lub u swojego ginekologa, ale my zapewniamy bardzo szybką wysyłkę i dostępność od ręki. W sklepie Femizone pessar położniczy Dr. Arabin dostępny jest w wielu rozmiarach. Zapewniamy dyskretną przesyłkę w szarym kartoniku. Dzięki Femizone tylko Ty będziesz wiedziała, co znajduje się w paczce.

Źródła:
1. https://podyplomie.pl/ginekologia/31236,niewydolnosc-szyjki-macicy?page=2
2. https://pessar.pl/wp-content/uploads/2018/01/Pessary_po%C5%82o%C5%BCnicze_artyku%C5%82.pdf