Strona wykorzystuje pliki Cookies m.in. w celach statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce - Polityka prywatności.

Nietrzymanie moczu – przyczyny, rodzaje i leczenie

Nietrzymanie moczu – przyczyny, rodzaje i leczenie

Nietrzymanie moczu – czy problem dotyczy także mnie?

Do tej pory problem nietrzymania moczu utożsamiałaś z kobietami „w starszym wieku”. Tymczasem zmagają się z nim coraz młodsze z nas. Czy nietrzymanie moczu dotyczy także Ciebie?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Kichasz, kaszlesz, podnosisz coś ciężkiego i wtedy to się dzieje. Zupełnie niezależnie od Ciebie. Po prostu przy wzmożonym wysiłku popuszczasz mocz.

Naglące popuszczanie moczu

Nic nie zapowiada, że to się wydarzy. Nagle czujesz silne parcie na pęcherz moczowy. Niespodziewanie dochodzi do wycieku moczu.

Mieszane nietrzymanie moczu

To przydarza się w wielu różnych sytuacjach. Bywa, że kiedy ćwiczysz. A czasem zupełnie bez związku z tym, co właśnie robisz. Po prostu czujesz parcie na pęcherz i wtedy popuszczasz mocz.

Długotrwałe kropelkowe nietrzymanie moczu po mikcji

Moczu jest niewiele, zaledwie kilka kropli. Masz jednak wrażenie, że do wycieku dochodzi właściwie cały czas, choć są to minimalne ilości. A przecież niedawno byłaś w ubikacji. Jakbyś nie opróżniła całkowicie pęcherza moczowego. To mikcja wielokrotna.

Jeśli nie jesteś pewna czy i Ty zmagasz się z nietrzymaniem moczu, wypełnij nasz test https://pessar.pl/nietrzymanie-moczu-dotyczy/.

Przyczyny nietrzymania moczu

Za problem wysiłkowego nietrzymania moczu odpowiada osłabienie zwieraczy cewki moczowej i mięśni dna miednicy. Powodowane jest między innymi porodami drogami natury, urazami i operacjami ginekologicznymi, obniżeniem narządów miednicy małej i zaburzeniami hormonalnymi (głównie niedoborem estrogenów). Przyczyn jest jednak więcej.

Choroby sprzyjające nietrzymaniu moczu

Cukrzyca, otyłość, choroby układu oddechowego, którym towarzyszy uporczywy kaszel to najczęstsze przypadłości skutkujące nietrzymaniem moczu.

Ciąża i poród a popuszczanie moczu

Zwiększone ryzyko wysiłkowego nietrzymania moczu w dużej mierze dotyczy kobiet, które rodziły drogami natury. Szczególnie jeśli poród miał charakter zabiegowy. Ale nietrzymanie moczu może się rozwijać w każdym okresie ciąży. Najczęściej jednak daje o sobie znać w drugiej połowie jej trwania. Jest to związane ze wzrostem macicy, która „uciska” pęcherz moczowy. Dochodzi wtedy do kropelkowego wycieku moczu. Również  nagły wybuch śmiechu lub dźwignięcie czegoś ciężkiego może doprowadzić do gwałtownego wypływu większej ilości moczu.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest częstą przypadłością kobiet oczekujących dziecka. Jak mogą sobie pomóc? Regularnie ćwicząc mięśnie dna miednicy. Trening poprawi elastyczność i siłę mięśni dna miednicy, ale może też sprawić, że poród będzie miał szybszy i sprawniejszy przebieg.

Sport i popuszczanie moczu

Kobiety regularnie uprawiające sport często zmagają się z epizodami popuszczania moczu w trakcie wykonywania ćwiczeń. Ryzyko wysiłkowego nietrzymania moczu wzrasta również w przypadku pań uprawiających sport zawodowo. Dotyczy to przede wszystkim biegaczek, gimnastyczek, baletnic oraz kobiet ćwiczących na trampolinie.

Nietrzymanie moczu – przyczyny neurologiczne

U młodych kobiet objawy nietrzymania moczu z parć naglących mogą być związane z chorobami neurologicznymi. Ma to miejsce między innymi w przypadku stwardnienia rozsianego.

Wiele kobiet nie zgłasza lekarzowi problemu nietrzymania moczu. Według statystyk kieruje nimi głównie wstyd (33%) i brak wiedzy na temat możliwości leczenia (28%). Natomiast 23% kobiet jest przekonanych, że nietrzymanie moczu jest normalną konsekwencją porodu siłami natury i starzenia się (źródło: https://podyplomie.pl/ginekologia/19345,nietrzymanie-moczu-u-mlodych-kobiet).

Nietrzymanie moczu w młodym wieku

Problem nietrzymania moczu dotyczy kobiet w każdym wieku. W okresie dojrzewania niejednokrotnie ma związek z problemami emocjonalno-psychicznymi. Zdarza się, że nietrzymanie moczu dotyka młodych kobiet po cewnikowaniu lub po operacji ginekologicznej, np. po wycięciu mięśniaków.

Nietrzymanie moczu – do jakiego lekarza?

Nietrzymanie moczu, bez względu na rodzaj, zawsze wymaga konsultacji z lekarzem ginekologiem. Kompleksowe podejście do tematu gwarantują poradnie uroginekologiczne i poradnie nietrzymania moczu. Warto też skorzystać z pomocy fizjoterapeuty uroginekologicznego, szczególnie w przypadku zalecenia ćwiczeń mięśni dna miednicy. Bezskutecznie szukasz specjalisty nietrzymania moczu? Zajrzyj tutaj: https://pessar.pl/znajdz-lekarza/.

Nietrzymanie moczu – jak to się leczy?

Nie ma jednego sposobu leczenia nietrzymania moczu. Dobór terapii jest zależny od typu oraz nasilenia dolegliwości. Przystępując do terapii, należy wyleczyć potencjalne zakażenia układu moczowego, odstawić substancje moczopędne jak kawa i w razie nadwagi pracować nad zmniejszeniem masy ciała. Należy zadbać o prawidłową dietę, aby wyeliminować zaparcia. Pomocne będą też regularne ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy.

Ćwiczenia mięśni Kegla

Wzmocnienie mięśni dna miednicy przynosi naprawdę dobre efekty w walce z nietrzymaniem moczu. Istotne jest, aby ćwiczenia były indywidualnie dobrane, a cała terapia przebiegała pod okiem specjalisty, np. fizjoterapeuty uroginekologicznego.

Farmakoterapia

Do leków wspomagających „trening” pęcherza należą między innymi leki rozluźniające mięśnie pęcherza moczowego, syntetyczne estrogeny oraz leki zwiększające napięcie mięśnia zwieracza wewnętrznego cewki moczowej.

Pessaroterapia

Pessary stosowane są w nieoperacyjnym leczeniu nietrzymania moczu i zaburzeń statyki narządów miednicy mniejszej. Pacjentki mogą liczyć na efekty natychmiast po jego założeniu. Zastanawiasz się, czy pessaroterapia to rozwiązanie dla Ciebie? Wypełnij nasz test: https://pessar.pl/czy-pessaroterapia-jest-dla-mnie/. A jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat pessarów, zajrzyj do tego artykułu https://femizone.pl/blog/45/Pessar_kontra_problem_nietrzymania_moczu.


Biofeedback i elektroterapia

Terapia behawioralna biofeedback polega na świadomym kurczeniu mięśni dna miednicy przez pacjentkę. W trakcie terapii uczy się ona jak kontrolować nasilenie i czas trwania skurczu. Z kolei elektroterapia polega na stymulacji impulsami elektrycznymi odpowiednich zakończeń nerwowych.

Operacje taśmowe

Zabiegi chirurgiczne w leczeniu nietrzymania moczu u kobiet polegają na umieszczeniu pod cewką moczową specjalnej taśmy podtrzymującej końcowy odcinek układu moczowego.

Higiena

Nietrzymanie moczu wiąże się ze stresem. Zmoczenie bielizny oraz ubrań i przykry zapach to najczęściej opisywane przez kobiety problemy. Nietrzymaniu moczu często towarzyszą też odparzenia skóry okolic intymnych oraz nawracające zakażenia układu moczowego. Na rynku dostępnych jest jednak wiele rozwiązań, które pozwalają skutecznie dbać o higienę.

Wkładki urologiczne

Wkładki urologiczne stanowią doskonałe rozwiązanie dla aktywnych kobiet z kropelkowym i lekkim nietrzymaniu moczu. Pozwalają kobiecie zachować komfort i dyskrecję użytkowania.

Bielizna chłonna

Bielizna chłonna jest polecana w przypadku średniego i dużego nietrzymania moczu (NTM). Majtki chłonne cechują się właściwościami absorpcyjnymi. Wykonane są z materiałów, które umożliwiają skórze oddychanie, co zwiększa wygodę ich użytkowania i niweluje ryzyko odparzeń. Wkłady chłonne w pieluchomajtkach skutecznie niwelują przykry zapach.

 

Źródła:

https://pessar.pl/czym-jest-nietrzymanie-moczu/

http://www.ntm.pl/userfiles/file/Raport_NTM_2019.pdf

http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?2010

https://ncez.pl/aktywnosc-fizyczna/osoby-dorosle/profilaktyka-nietrzymania-moczu-u-mlodych-kobiet