Strona wykorzystuje pliki Cookies m.in. w celach statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce - Polityka prywatności.

Pessar kontra wstydliwy problem nietrzymania moczu

Pessar kontra wstydliwy problem nietrzymania moczu

Z obniżeniem narządów rodnych i nietrzymaniem moczu mierzy się wiele kobiet. Ale Ty możesz być z siebie dumna, bo wreszcie się odważyłaś. Zgłosiłaś się do lekarza. Chcesz odzyskać swoje dawne życie: znowu głośno i serdecznie się śmiać, tańczyć, uprawiać sport. Włożyć ulubioną sukienkę i nie zastanawiać się czy nie przydarzy Ci się przykra sytuacja. Chcesz wreszcie przestać odczuwać dyskomfort w okolicach intymnych. W gabinecie usłyszałaś, że w Twoim przypadku najskuteczniejszym działaniem jest założenie pessara. Ginekolog poprosił, żebyś przemyślała temat. Tymczasem zestresowana nie zapytałaś nawet czym właściwie jest pessar i jak ma Ci pomóc? Spieszymy z wyjaśnieniami!

Pessar – co to takiego?

Pessar ginekologiczny to nic innego jak rodzaj wkładki. Może mieć różny kształt, np. kostki, pierścienia lub talerzyka. Pessar ginekologiczny natychmiast podnosi ścianki narządów rodnych. Co najważniejsze pessaroterapia jest bezinwazyjnym sposobem leczenia obniżenia i wypadania narządów rodnych oraz nietrzymania moczu. Co to dla Ciebie oznacza? Skuteczną alternatywę dla leczenia operacyjnego. Ginekolog dobierze najlepszy dla Ciebie rodzaj i wielkość pessara i umieści go w pochwie. Nie martw się, dobrze dobrany pessar ginekologiczny nie powoduje dyskomfortu. Wykonany jest z miękkiego, elastycznego i antyseptycznego silikonu. 

Stres i obawy przed bólem

Założenie pessara nie boli i nie wymaga znieczulenia. Masz prawo być zestresowana, ale pamiętaj: silikon, z którego wykonane są nowoczesne pessary ginekologiczne, jest miękki i elastyczny. Dzięki temu dopasuje się do indywidualnej budowy ścianek Twojej pochwy. Niektóre pacjentki bezpośrednio po założeniu pessara odczuwają pewien dyskomfort. Zazwyczaj nie trwa to dłużej niż 1-2 dni. Być może i Ty potrzebujesz więcej czasu, aby pessar dostosował się do budowy Twojego ciała. Jeśli jednak będziesz go wyczuwać podczas codziennych czynności albo będzie wypadał - powinnaś zgłosić się do swojego ginekologa.

Czy poradzę sobie z samodzielnym wyjmowaniem i zakładaniem pessara?

Tak, bo Twój lekarz ginekolog dobrze Cię do tego przygotuje. Nie bój się pytać, poproś o wskazówki. Zakładając pessar ginekologiczny, wybierz najlepszą dla siebie pozycję. Skonsultuj ją z lekarzem prowadzącym. Mała podpowiedź z naszej strony – oczywiście do omówienia z ginekologiem - wiele kobiet zakłada pessar stojąc z uniesioną jedną nogą, np. na krześle, brzegu łóżka czy wanny. Zanim wyjdziesz z gabinetu zapytaj ginekologa czy pessar, którego używasz, powinnaś wyjąć przed współżyciem.

Jak wybrać pessar spośród marek dostępnych na rynku?

Jeśli lekarz zalecił pessar ginekologiczny kostkowy, sięgnij po produkt z gładką elastyczną wstążką z materiału chirurgicznego zamiast sznurka. Wstążka minimalizuje ryzyko rozerwania pessara w trakcie wyjmowania. Dzięki rozmieszczeniu wstążki w 3 rogach pessara siła rotacji pozwala na jego łatwe wyciąganie. Zwróć również uwagę na wielkość otworów w pessarze. Im są większe, tym lepszy jest przepływ powietrza. To oznacza, że zmniejsza się ryzyko upławów i zakażeń pochwy. Otwory perforacyjne wytwarzają też podciśnienie, dzięki czemu pessar dobrze trzyma się na miejscu, blokując wypadające narządy.

Jak dbać o siebie i pessar?

Zaczniemy od Ciebie. Najważniejsze jest pozytywne podejście do tematu pessaroterapii. Założenie pessara początkowo może wydawać się trudne i kłopotliwe. Dlatego zaopatrz się w przeznaczony do tego profesjonalny żel, który ułatwia aplikowanie. Po każdym wyjęciu pessara umyj go pod ciepłą wodą. Użyj do tego mydła, a najlepiej specjalnego środka, który będzie nie tylko skuteczny, ale i bezpieczny. Mydło do pessara powinno być łagodne dla skóry i mieć pH o wartości 4-5, żeby nie podrażniło skóry. Zapytaj też ginekologa czy w Twoim przypadku warto zastosować dodatkową ochronę przed ewentualnymi podrażnieniami taką jak na przykłady kremy z estrogenami.

Mydło do mycia pessarów Abena pozwoli Ci w bezpieczny i skuteczny sposób zadbać o higienę pessara. Nie podrażnia, ma odpowiednie dla Twoich okolic intymnych pH i jest bogate w składniki nawilżające.

Gdzie dyskretnie kupić pessar na nietrzymanie moczu?

Pessar ginekologiczny na wypadanie narządów miednicy mniejszej i nietrzymanie moczu możesz kupić za pośrednictwem swojego lekarza ginekologa lub samodzielnie zamówić w aptece. Wiemy jednak, że może być to dla Ciebie krępujące. Dlatego w Femizone gwarantujemy Ci dyskretną przesyłkę w szarym pudełeczku bez oznaczeń czy opisu zawartości. Na etykiecie wysyłkowej umieścimy jedynie nazwę firmy oraz przewoźnika.

Źródła:

https://pessar.pl/czym-jest-nietrzymanie-moczu/

https://podyplomie.pl/ginekologia/19345,nietrzymanie-moczu-u-mlodych-kobiet