Strona wykorzystuje pliki Cookies m.in. w celach statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce - Polityka prywatności.

Pulsoksymetr - dlaczego warto go mieć?

Pulsoksymetr - dlaczego warto go mieć?

Czym właściwie jest pulsoksymetr?

Pulsoksymetr jest urządzeniem elektronicznym, które służy do nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi. Wykorzystuje pomiar pochłaniania przez tkanki promieniowania o dwóch różnych długościach fal metodą pulsoksymetrii.

Działa na zasadzie pomiaru pochłaniania przez czerwone krwinki w naczyniach włosowatych promieniowania o dwóch różnych długościach fali- czerwonego i podczerwonego. Mierzony sygnał składa się z dwóch składowych: stałej i zmiennej (pulsującej). Składowa zmienna opisuje absorbancję pulsującej krwi tętniczej.

Brzmi dosyć skomplikowanie? Na szczęście efekt pomiaru jest już bardziej oczywisty. Odczyt mówi nam o stopniu nasycenia hemoglobiny tlenem w organizmie, czyli saturacji (SpO2). Warto dodać, że pulsoksymetr mierzy również tętno.

Jakie mamy rodzaje pulsoksymetrów?

Pulsoksymetr stacjonarny używany głównie w szpitalach i domach opieki, a także różnego rodzaju placówkach medycznych. Cechuje go mnogość funkcji, dzięki którym można dokonać między innymi pomiarów ciśnienia, oddechu oraz sprawdzić położenie rurki wewnątrz tętniczej.

Pulsoksymetr nadgarstkowy jest często wykorzystywany do pomiaru saturacji oraz tętna u dzieci. W przypadku pomiarów u osób dorosłych wykorzystuje się dodatkowy czujnik na palec, który podłączany jest do pulsoksymetru. Zdarza się, że możliwość pomiaru saturacji zapewniają również różnego rodzaju smartwatche, jednak w tym przypadku pomiar może być niedokładny. Zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z smartwatchami z niższej półki cenowej.

Pulsoksymetr napalcowy jak sama nazwa wskazuje, zakładany jest na palec. Dzięki wbudowanemu czujnikowi mierzy saturację oraz tętno. Jego głównymi zaletami jest niska masa oraz małe rozmiary, dzięki czemu można go zabrać w dosłownie każde miejsce. Mimo swoich małych rozmiarów wykonywane pomiary są bardzo dokładne.

pulsoksymetr

Pulsoksymetr — dla kogo?

Urządzenie to będzie przydatne każdej osobie, dla której monitorowanie parametrów takich jak saturacja oraz tętno jest bardzo istotne. W pierwszej kolejności będą to oczywiście Pacjenci z:

  • chorobami układu oddechowego,
  • nadciśnieniem
  • cukrzycą,
  • chorobami serca.

Pulsoksymetr swoje zastosowanie znajdzie także w świecie sportu. Zarówno dla sportowców zawodowych, jak i amatorskich, kontrolowanie parametrów życiowych jest niezbędną czynnością pozwalającą zaprogramować cykl treningowy.

Jakie powinny być wyniki?

Prawidłowy poziom saturacji tlenem dla zdrowej osoby, który wyrażany jest w procentach, wynosi od 95 do 99%. Każdy wynik poniżej tego poziomu powinien być dla nas sygnałem ostrzegawczym. Jeżeli saturacja jest niższa niż 90%, mamy do czynienia z ciężką niewydolnością oddechową. Niska saturacja to zagrożenie zdrowia i życia, dlatego wymaga pilnej interwencji medycznej.

Saturacja a koronawirus

Pulsoksymetr odgrywa istotną rolę w przypadku zakażenia koronawirusem, kiedy zalecona została izolacja domowa przez lekarza.

Osoba, która przechodzi pierwsze stadium choroby, będzie miała natlenienie krwi powyżej 95%. Jeśli saturacja spada, zaczyna się drugie stadium choroby i trzeba pilnie skontaktować się z lekarzem. Spadek saturacji poniżej 95% może być wskazaniem do hospitalizacji.

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że część pacjentów zakażonych koronawirusem, którzy nie mają objawów lub lekko przechodzą infekcję, otrzyma pulsoksymetr. Osoby, które będą miały otrzymać urządzenie, zostaną wskazane przez lekarzy rodzinnych.

Pulsoksymetr napalcowy — ile kosztuje?

Rozbieżność cenowa jest dosyć spora i waha się między 30 zł, a nawet 600 zł. Skąd taka różnica?

Każdy pulsoksymetr spełnia dwie podstawowe funkcje — pomiar saturacji oraz pomiar tętna. W przypadku droższych modeli (około 300 zł i więcej) dochodzą takie funkcje jak bluetooth umożliwiający połączenie ze smartfonem czy też wejście USB, które umożliwi połączenie z komputerem i np. zapisanie naszych wyników na dysku komputera.

Na różnice w cenie wpływa również to czy dane urządzenie jest zgłoszone w Urzędzie Wyrobów Medycznych. Te zazwyczaj są droższe, ale zapewniają dodatkową gwarancję jakości.

Odradzamy zakup najtańszych urządzeń z popularnych portali aukcyjnych, których cena oscyluje w granicach 30 zł. Urządzenia te mogą być niewiadomego pochodzenia i nie gwarantują poprawności pomiaru.

pulsoksymetr - porównanie

Pulsoksymetr na własność

Już teraz pulsoksymetry dostępne są w naszym sklepie. Zakup sprawdzone urządzenie w atrakcyjnej cenie i kontroluj swój stan zdrowia.

>ZAPRASZAMY DO SKLEPU<

Tagi: Pulsoksymetr