Strona wykorzystuje pliki Cookies m.in. w celach statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce - Polityka prywatności.

Testy na koronawirusa - jakie są i czym się różnią?

Testy na koronawirusa - jakie są i czym się różnią?

Rodzaje testów na koronawirusa

Od początku pandemii naukowcy z całego świata opracowują testy na koronawirusa. Zmierzają do tego, żeby dostępność testów była duża, a ich wynik można było odczytać w jak najkrótszym czasie.

Dlaczego tak ważnym czynnikiem jest czas, w którym otrzymamy wynik? Załóżmy, że szpital przyjmuje pacjenta w ciężkim stanie, wtedy od czasu otrzymania wyniku potwierdzającego lub zaprzeczającego zakażenie SARS-CoV-2 może zależeć życie.

Jakie mamy zatem rodzaje testów?

Test RT-PCR

RT-PCR (real-time polymerase chain reaction) do 31.10 był jedynym rekomendowanym sposobem potwierdzania zakażenia SARS-CoV-2 w Polsce. Jest on również zalecany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Test wykrywa materiał genetyczny wirusa. Mamy tutaj do czynienia z bezpośrednim wykryciem czynnika zakaźnego.

Test daje rzetelny wynik podczas aktywnej infekcji. Materiał do badania pobierany jest z nosa, nosogardzieli, gardła, rzadziej z moczu, krwi i stolca.

Przeprowadzany jest w warunkach laboratoryjnych, a na wynik musimy czekać średnio 24 godziny, czas ten może jednak się wydłużyć.

Test na antygeny

Zgodnie z definicją przypadku COVID-19 z dnia 31.10.2020, pozytywny wynik testu antygenowego jest obecnie traktowany tak samo, jak wynik testu RT-PCR. Definicja została umieszczona na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. W tym przypadku wykrywane są fragmenty białka wirusa. Również jak w przypadku testu RT-PCR następuje bezpośrednie wykrycie czynnika zakaźnego oraz test daje rzetelny wynik podczas aktywnej infekcji.

Wymaz pobierany jest z nosa, nosogardzieli lub gardła. Przeprowadzić można go w dowolnym miejscu przez przeszkolony personel medyczny (pielęgniarka, ratownik medyczny, lekarz lub lekarz zakładowy), z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa.

Wynik dostępny jest już w 15-20 minut!

Test na przeciwciała

Pozwala wykryć przeciwciała przeciwko wirusowi. W porównaniu do poprzedników test ten wykonywany jest w końcowej fazie infekcji lub po przebytej infekcji. Jego zadaniem nie jest wykrycie wirusa SARS-CoV-2, a reakcji immunologicznej organizmu na infekcje. Biorąc pod uwagę jego właściwości, ma na celu wskazać przebyte zakażenie koronawirusem.

Materiał do badania pobierany jest z krwi, a test wykonuje przeszkolony personel medyczny w dowolnym miejscu. Wynik otrzymamy w ciągu 10-20 minut.

koronawirus

Test antygenowy — pomocna dłoń w walce z koronawirusem

Jaka jest główna zaleta testów antygenowych? Przede wszystkim czas oczekiwania na wynik. 15 minut w porównaniu z 24 godzinami w przypadku testu RT-PCR to ogromna różnica. Ma to szczególne znaczenie w przypadku kiedy osoba testowana wymaga nagłej hospitalizacji.

Warto tutaj przedstawić opinię prof. dr hab. Mariusza Zimmera z II Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa UM we Wrocławiu.

„Wobec stale zwiększającej się liczby pacjentek bezobjawowych COVID-19 dodatnich, istnieje pilna konieczność wdrożenia do schematu postępowania medycznego szybkich testów antygenowych na obecność w organizmie wirusa SARS-CoV-2”.

W tym samym stanowisku możemy przeczytać także:

„Mając świadomość, że aktualnie testem rozstrzygającym jest test PCR, wykonywanie szybkich antygenowych testów pozwoliłoby w dużej mierze utrzymać sprawność oddziału, jak i zachować specjalną czujność u pacjentek dodatnich, do czasu otrzymania ostatecznego wyniku.

Pozwoliłoby to na bezpieczną dla wszystkich organizację pracy oddziałów szpitalnych, przychodni, gabinetów lekarskich i innych placówek zdrowia oraz uniknięcie masowych zakażeń personelu medycznego z pełnymi tego konsekwencjami”.

Chociaż opinia została wydana w dniu 19.10.2020, czyli przed uznaniem testów antygenowych, to pokazuje ich wysoką wartość.

Test sprawdzi się również w sytuacji, kiedy mieliśmy kontakt z osobą zakażoną. O ile dla nas czas oczekiwania na wynik nie musi być tak istotny, to ma ogromne znaczenie np. dla naszego pracodawcy. Otrzymanie wyniku w krótkim czasie może zapobiec zamknięciu linii produkcyjnej, działu firmy lub urzędu.

Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom

W najbliższym czasie wprowadzimy do oferty pojedyncze testy antygenowe. Informacja na pewno pojawi się w nowościach na naszym sklepie. Zachęcamy do śledzenia.

>KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO SKLEPU<