Strona wykorzystuje pliki Cookies m.in. w celach statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce - Polityka prywatności.

Ile żyje koronawirus? COVID-19 w przestrzeni publicznej

Ile żyje koronawirus? COVID-19 w przestrzeni publicznej

Ile czasu koronawirus przetrwa w powietrzu?

Żywotność koronawirusa jest ostatnio tematem ożywionych rozmów i licznych badań naukowych. Koronawirus pilnie strzeże swoich tajemnic, ale powoli udaje nam się odkryć coraz więcej.

Ile czasu koronawirus przetrwa w powietrzu? To pytanie, które ostatnimi czasy spędza sen z powiek wszystkim. Szczególnie często zadają je osoby, które podważają sens noszenia masek w przestrzeni otwartej. Tymczasem okazuje się, że koronawirus jest dość żywotny. Jeśli wydostanie się z nosa lub ust osoby zarażonej (np. podczas kaszlu lub kichania, ale też w czasie zwykłej rozmowy), może przetrwać w powietrzu nawet do trzech godzin. Inne badania mówią nawet o dwunastu godzinach. To ekstremalny przypadek, który jednak dość dobrze obrazuje konieczność noszenia maseczek także w przestrzeni otwartej.

Maska medyczna jednorazowego użytku, którą można kupić w każdej aptece, sklepie internetowym femizone.pl, a także w drogeriach, stanowi barierę dla koronawirusa i utrudnia mu rozprzestrzenianie się.

Trudno jednoznacznie wyrokować, kiedy koronawirus przetrwa dłużej, a kiedy krócej. Wiadomo, że dobrze się czuje w chłodnych i wilgotnych warunkach. Co nie znaczy, że w suchym powietrzu i wysokiej temperaturze szybko zginie. Wciąż jeszcze wiemy za mało na temat tego patogenu, żeby wydawać jednoznaczne opinie. Tym bardziej warto stosować profilaktykę w postaci maseczek, rękawiczek i płynów do dezynfekcji.

Ile czasu przetrwa koronawirus na przedmiotach?

Na ten temat wiemy jeszcze mniej niż na temat przetrwania koronawirusa w powietrzu. Naukowcom udało się utrzymać go przy życiu nawet 28 dni poza organizmem ludzkim, ale w warunkach laboratoryjnych. W przestrzeni publicznej czy w warunkach domowych czas ten nie będzie tak długi, jednak może zaskoczyć.

Koronawirus na szkle

Szkło, czyli nie tylko butelki, ale też lustra, szyby, monitory telewizorów i komputerów. Na nich koronawirus może przetrwać do 4 dni.

Koronawirus na drewnie

Meble drewniane i drewnopodobne są w zdecydowanej przewadze, jeśli chodzi o wyposażenie domu. Niestety tu też trudno o dobrą wiadomość. Koronawirus może przetrwać na nich nawet 2 dni.

Koronawirus na plastiku

Pod pojęciem plastiku rozumiemy wszystkie przedmioty z tworzywa sztucznego – torebki, włączniki światła, karty kredytowe, myszkę do komputera, zabawki itp. Na nich koronawirus może przetrwać nawet tydzień.

Koronawirus na metalu

Metalowych przedmiotów mamy w domu tak samo dużo, jak plastikowych. Zaliczamy do nich nie tylko klamki, których dotykamy najczęściej, ale też zegarki, biżuterię, garnki i inne elementy wyposażenia kuchni, metalowe części mebli itp. Na metalu koronawirus utrzymuje się tak samo długo, jak na plastiku, czyli od 3 do 7 dni. Wyjątkiem są przedmioty miedziane. Miedź jest wrogiem koronawirusa, na niej przetrwa zaledwie 4 godziny.

Koronawirus na papierze

Papier wydaje się nietrwały i faktycznie, koronawirus ma tu znacznie mniejsze szanse niż w przypadku metalu i plastiku. Na nim koronawirus przetrwa maksymalnie 4 dni. Mowa tu o każdym rodzaju papieru, od gazety, poprzez książki i papierowe ręczniki, skończywszy na papierze toaletowym.

koronawirus

Jak skutecznie walczyć z koronawirusem na przedmiotach

Trudno o dezynfekcję całego mieszkania, aczkolwiek nie zaszkodzi zwiększenie częstotliwości sprzątania.

Warto położyć duży nacisk na to, by nie wnieść wirusa do domu. W tym celu najlepiej sprawdzi się prewencja: dezynfekcja rąk, noszenie maseczek, noszenie rękawiczek. Nawykiem powinno być mycie rąk bezpośrednio po wejściu do domu. Trzeba też zwrócić uwagę na buty, bo to na nich można wnieść koronawirusa do wnętrza. Dobrze byłoby mieć matę dezynfekującą przed wejściem do domu lub mieszkania.

Warto też częściej myć podłogi. Tu dobrze sprawdzi się mop parowy, bo koronawirus nie lubi bardzo wysokich temperatur. Myjką parową można czyścić też inne powierzchnie, którym niestraszne wysokie temperatury i wilgoć. Raczej nie umyjemy telewizora, ale możemy umyć okna, fronty mebli, łazienkę z wyposażeniem itp. O łazienkę warto szczególnie dbać, bo to tam najłatwiej wnieść koronawirusa. To pierwsze pomieszczenie, które odwiedzamy po powrocie do domu.

Niezależnie od myjki parowej w domu powinny znajdować się przeciwwirusowe środki czystości. Kilka razy dziennie warto przetrzeć takim specyfikiem klamki.

Dlaczego warto nosić maseczki, skoro na nich też może być koronawirus?

Kwestia noszenia maseczek budzi wiele kontrowersji. Można się zastanawiać, po co nosić maski medyczne, skoro i tak koronawirus może być praktycznie wszędzie. To prawda i właśnie dlatego trzeba nosić maski.

Koronawirus jest przenoszony przez ludzi i tylko ludzie mogą powstrzymać jego transmisję. Wirus jest przenoszony drogą kropelkową podczas kaszlu, kichania, ale też podczas rozmowy. Maseczka zaś jest w stanie zapobiec jego rozprzestrzenianiu. Teoretycznie tylko osoby chore powinny nosić maski. Niemniej w związku z bezobjawowym przebiegiem choroby u wielu osób, potencjalnie każdy może być źródłem zarażenia. I właśnie dlatego noszenie masek jest obowiązkowe i powinno być przejawem odpowiedzialności społecznej.

Z tego samego powodu warto nosić rękawiczki. Udowodniono, że koronawirus na dłoniach może utrzymywać się nawet 6 godzin. To najprostszy sposób, by przynieść go do domu, np. ze sklepu. Umiejętnie zdjęcie rękawiczek znacznie minimalizuje ryzyko. A jeśli dołożymy do tego noszenie maseczki i częstą dezynfekcję rąk, możemy spać względnie spokojnie.

Po wszystkie niezbędne produkty - zapraszamy do naszego sklepu!