Strona wykorzystuje pliki Cookies m.in. w celach statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce - Polityka prywatności.

Jak wybrać najlepszą dla siebie metodę antykoncepcji?

Jak wybrać najlepszą dla siebie metodę antykoncepcji?

Jak wybrać najlepszą dla siebie metodę antykoncepcji?

Antykoncepcja to różne metody mające na celu zabezpieczyć kobietę przed nieplanowaną lub niepożądaną ciążą. Zanim rozpoczniesz stosowanie środków antykoncepcyjnych, przeanalizuj każdą metodę pod aspektem:  skuteczności, skutków ubocznych, łatwości stosowania, trybu życia, nałogów, wieku oraz wpływem na nasz organizm. Ponadto każda metoda ma swoje plusy i minusy. Niektóre metody chronią nas przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, tj. kiła, rzeżączka czy HIV. Zarówno kobiety jak i mężczyzn. W dzisiejszym wpisie przybliżymy nieco temat , aby ułatwić i świadomie dokonać wyboru odpowiedniej metody antykoncepcji.

Na początek wyjaśnijmy, w jaki sposób mierzymy skuteczność każdej z metod antykoncepcji. Prawie 90 lat temu został opracowany wskaźnik Pearla przez amerykańskiego biologa Raymonda Pearla. Najpowszechniejszy i najbardziej znany wskaźnik określający skuteczność metod antykoncepcyjnych. Określa, ile kobiet aktywnych seksualnie zaszło w ciążę po roku stosowania danej metody antykoncepcji. Wskaźnik ten wyznacza się jako pomnożony przez 1200 stosunek liczby niezamierzonych poczęć od liczby badanych cykli, przy stosowaniu ustalonej metody antykoncepcji. Podaje więc liczbę zapłodnień w ciągu roku na 100 badanych kobiet. Im jest niższy wskaźnik Pearla, tym metoda antykoncepcyjna jest skuteczniejsza. Warto wspomnieć, że przy braku stosowania jakiejkolwiek metody antykoncepcyjnej wskaźnik Pearla wynosi 85.

Wyróżniamy 4 rodzaje antykoncepcji:

Antykoncepcja naturalna to:

 • Obserwacja śluzu metodą Billingsów (wskaźnik Pearla to 0,9-12) – metoda polega na obserwacji śluzu szyjkowego, który w każdej fazie cyklu jest inny. Śluz estrogenny występuje w dni płodne. Jest śliski, przejrzysty i ciągnący się. Daje wrażenie ciągłej wilgotności w pochwie i wykazuje małą przyczepność. Śluz gestagenny, czyli poowulacyjny ma barwę w kierunku białym lub żółtym. Jest mętny, gęsty i nie ciągnący się. Nie daje uczucia wilgotności w pochwie. Tak zwany bezpieczny okres w fazie cyklu to 3 dni po stwierdzeniu obecności gęstego, lepkiego śluzu. Metoda wymaga dużej uwagi i odpowiedniej identyfikacji objawów.

 • Metoda objawowo termiczna (wskaźnik Pearla to 0,2-9) – metoda polega na obserwacji temperatury ciała, która zmienia się pod wpływem hormonów. Pomiaru należy dokonywać najlepiej codziennie rano, gdyż w momencie rozpoczęcia jajeczkowania wzrasta temperatura ciała kobiety o 0,4-0,8 stopnia Celsjusza. Utrzymująca się podwyższona temperatura świadczy o okresie płodnym i o gotowości do zapłodnienia. Spadek temperatury oznacza, że kobieta zakończyła jajeczkowanie, i następuje okres poowulacyjny niepłodności, wtedy mamy pewność, że kobieta nie zajdzie w ciążę. Jedną z większych zalet tej metody jest brak obciążenia dla zdrowia. Wymaga ona jednak dużej systematyczności. Jest idealnym rozwiązaniem dla kobiet, które nie chcą lub nie mogą zażywać hormonów lub innych metod antykoncepcyjnych lub chcą rozpocząć współżycie przy użyciu antykoncepcji naturalnej. Skutecznym urządzeniem stosowanym do tej metody antykoncepcyjnej jest LADY-COMP, który wykazuje dokładność pomiaru do 99,5%. Dokładnie diagnozuje fazy płodności, monitoruje cykl. Warto stosować tą metodę antykoncepcyjną, gdyż jest zdrowa i bezpieczna. Ponadto komputery cyklu Lady-Comp i Pearly zostały przebadane dwukrotnie przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, potwierdzając skuteczność urządzenia. Sam przyrząd odczytuje temperaturę ciała pod językiem ultra czułym sensorem, komputer cyklu zapisuje codzienne pomiary. Stan płodności otrzymujesz natychmiast po wykonanym pomiarze. Wynik jest wskazywany na wyświetlaczu za pomocą kolorów: zielony – dni niepłodne, czerwony – dni płodne.  Ponad to nie traci na tym kobiece libido, które przy stosowaniu metody hormonalnej mogłoby być ograniczane. Twoje życie seksulane jest pod kontrolą, dzięki nowoczesnemu i skutecznemu urządzeniu, który za pomocą specjalnych algorytmów matematycznych, analizuje dane bazując na ponad 1 milionie cykli!

 • Stosunek przerywany (wskaźnik Pearla to 15-28) – metoda polega na wycofaniu członka z pochwy tuż przed wytryskiem nasienia. Jest to dość zawodna metoda, gdyż plemniki mogą być obecne już w wydzielinie tzw. Preejakulatu, czyli w pierwszej kropli. Ponadto stosunek przerywany może doprowadzić do nerwicy obojga partnerów seksualnych, co wzmaga możliwość przedwczesnego wytrysku, a nawet późniejszej impotencji mężczyzny.

Antykoncepcja mechaniczna to:

 • Prezerwatywa (wskaźnik Pearla to 2-15) – to głównie metoda antykoncepcji dla mężczyzn. Jest jedną z najpopularniejszych metod, ze względu na dostępność i niską cenę. Największym atutem prezerwatywy jest ochrona przed wirusem HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Warto jednak wspomnieć, że jedną z najczęstszych przyczyn nie używania prezerwatyw jest uczulenie na lateks. Aczkolwiek na dzisiejszym rynku są dostępne prezerwatywy poliuretanowe i wykonane z żywicy syntetycznej. Skuteczność prezerwatywy może obniżać zbyt późne lub nieprawidłowe założenie, uszkodzenie ostrym przedmiotem lub paznokciem oraz zbyt wczesne rozpoczęcie stosunku prowadzące do pęknięcia prezerwatywy.

 • Kapturek dopochwowy (wskaźnik Pearla to 4-20) – ta metoda jest zbliżona w skuteczności do prezerwatywy. Jest dla kobiet. Chroni przed niektórym chorobami przenoszonymi drogą płciową: rzeżączką, chlamydią oraz rzęsistkiem. Zmniejsza także ryzyko śródnabłonkowej neoplazji szyjki macicy (CIN), czyli różnego rodzaje zmiany dotyczące komórek szyjki macicy. Są jednak mniej skuteczne niż zwykłe prezerwatywy, a na dodatek należy zakładać nie wcześniej niż 8 godzin przed stosunkiem, a po stosunku pozostawić ją w pochwie przez 6 godzin. Wymaga dużej samodyscypliny.

 • Błona dopochwowa (wskaźnik Pearla to 6-18) – tak jak kapturek dopochwowy, tworzy barierę dla plemników, aby nie mogły się przedostać dalej. Z tą różnicą, że wymaga użycia środka plemnikobójczego przed nałożeniem. Przed zastosowaniem należy udać się do ginekologa, aby ustalić odpowiedni rozmiar i tym samym zwiększyć skuteczność stosowanej metody. Dużym plusem jest możliwość wielokrotnego użycia oraz brak hormonów.

 • Wkładka domaciczna (wskaźnik Pearla to 0,6-0,8) – ta metoda wykazuje bardzo wysoką skuteczność. To mały plastikowy przyrząd pokryty miedzią, zakończony dwiema nitkami, przeciwdziałający zagnieżdżeniu zapłodnionego jajeczka w macicy. Jest zakładany przez ginekologa, najlepiej podczas menstruacji.  Zaletą tej metody jest długa ochrona przez ciążą, gdyż wkładka zakładana jest na kilka miesięcy. Jest idealną metodą dla zapominalskich – biorąc tabletki antykoncepcyjne trzeba być systematycznym. W naszym sklepie znajdziecie wiele rodzajów wkładek wewnątrzmacicznych w różnych rozmiarach dopasowanych do nieródek i kobiet, które rodziły już dzieci, tj. nowoczesne wkładki wewnątrzmaciczne, które dzięki  najwyższej jakości wykorzystanych materiałów, zapewniają długi okres antykoncepcji, od 5 do nawet 10 lat! W zależności od predyspozycji fizycznych, znajdziecie wkładki o odpowiednich właściwościach dopasowanych do waszej fizjologii. W oparciu o dane statystyczne, możemy zaobserwować, iż zapobieganie ciąży z wykorzystaniem wkładki, to skuteczność 99% w oparciu o wskaźnik Pearla. Oznacza to, że w ciągu roku zaledwie jedna na 100 badanych kobiet zaszła w ciążę!

Co zyskujesz poprzez zdecydowanie się na wkładkę wewnątrzmaciczną?

 • Antykoncepcja wewnątrzmaciczna bez hormonów
 • Opracowany dla wygody zakładania bezdotykowy system aplikacji
 • Najwyższa jakość miedzi medycznej, która zwiększa skuteczność i bezpieczeństwo metody antykoncepcji
 • Wkładki w różnych rozmiarach
 • Elastyczne ramiona wkładki zwiększające prawdopodobieństwo prawidłowego dopasowania się do  zróżnicowanej anatomii każdej kobiety

Antykoncepcja chemiczna to:

 • Kremy  i żele plemnikobójcze (wskaźnik Pearla to 4-30) – to środki działające na bazie spermicydów, który jet plemnikobójczy. Środek ma za zadanie unieruchomienie plemników w ten sposób, aby nie dostały się do jajeczka i nie doszło do zapłodnienia. Sama metoda stosowania żelu lub pianki, wykazuje małą skuteczność. Zaleca się łączyć tą metodę z metodą mechaniczną, np. prezerwatywą. Korzystanie z tej metody, a dokładnie ze środka zawierającego nonoxynol-9 może zwiększać ryzyko zakażenia HIV i infekcji. Plusem tej metody jest możliwość zakupu bez recepty.

 • Globulka antykoncepcyjna (wskaźnik Pearla to 2-30) – podobnie jak kremy i żele plemnikobójcze ma na celu niszczenie plemników, aby nie przedostały się do kanału szyjki macicy. Można zakupić bez recepty, w większości aptek. Zaletą tej metody jest brak hormonów, łatwy dostęp i niski koszt.

Antykoncepcja hormonalna to:

 • Tabletka antykoncepcyjna jedno- i dwuskładnikowa (wskaźnik Pearla to 0,2-0,5) – tabletki jednoskładnikowe posiadają w składzie jeden hormon – progesteron w niskim stężeniu. Są bezpieczniejsze dla zdrowia i powodują mniej skutków ubocznych. Zagęszcza śluz, a kwaśne pH powoduje ich szybsze obumieranie. Jest określana potocznie jako minipigułka. Odpowiada na potrzeby kobiet, które nałogowo palą, zbliżają się do menopauzy, oraz karmią piersią. Z drugiej strony tabletki dwuskładnikowe wykazują się większą skuteczność, gdyż oprócz progesteronu znajduje się hormon estragon – który, hamuje owulację i wywołuje zmiany w błonie śluzowej uniemożliwiając zagnieżdżenie się jajeczka. Jest to dość niezawodna metoda. Dodatkowo tabletki są czestą metodą u kobiet w walce z PMS oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworu jajnika i trzonu macicy. Tabletki dwuskładnikowe są skierowane do skrupulatnych kobiet, gdyż trzeba przestrzegać kolejności połykania tabletek.

 • Plaster antykoncepcyjny (wskaźnik Pearla to 0,2-1) – ta metoda polega na podaniu hormonów przez skórę. Nie powoduje skutków ubocznych, tj. bóle głowy, piersi i nie obciążają wątroby. Jest to metoda mniej inwazyjna niż tabletki, pozwalają na regulacje cyklu miesiączkowego.

 • Zastrzyk antykoncepcyjny (wskaźnik Pearla to 0,3-1,2) – jest to metoda skierowana do kobiet, które nie mogą stosować tabletek antykoncepcyjnych z powodów zdrowotnych oraz zapominających o regularnym stosowaniu. Zastrzyk zmniejsza PMS oraz jest podawany raz na 3 miesiące. Po 10 miesiącach od zakończonej terapii można zajść w ciążę.

 • Antykoncepcja po stosunku (wskaźnik Pearla to 2-5) – jest formą antykoncepcji awaryjnej, stosowanej po stosunku podczas którego mogło dojść do zapłodnienia. Największą skuteczność wykazują do 24 godzin po stosunku, potem skuteczność maleje.

Po zapoznaniu się z całą gamą stosowanych metod antykoncepcji, mamy nadzieję, że chociaż trochę rozwialiśmy dylematy związane z wyborem odpowiedniej metody antykoncepcji. Pamiętajmy jednak, że bardzo ważna jest konsultacja lekarska i indywidualne dopasowanie sposobu zabezpieczenia się przed zajściem w ciążę.  Zanim lekarz zaleci środek antykoncepcyjny, musi poznać stan Twojego zdrowia, aby upewnić się czy dana metoda Ci nie zaszkodzi. Zapyta Cię o przebyte choroby, zleci badania krwii oraz przeprowadzi dokładne badania ginekologiczne. Jest wiele czynników wpływających na odpowiedni dobór antykoncepcji, tj. stan zdrowia, wiek, przeszłe choroby, styl życia, itd. To jak funkcjonujemy ma ogromny wpływ na antykoncepcję. Gdyż nieodpowiednie lub złe stosowanie antykoncepcji zmniejsza jej skuteczność. Jeżeli jesteś kobietą rozpoczynającą aktywność seksualną lub nie posiadasz stałego partnera, istotne jest zabezpieczenie się również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, abyś bez lęku również przed zajściem w ciążę mogła czerpać przyjemność z seksu.