Strona wykorzystuje pliki Cookies m.in. w celach statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce - Polityka prywatności.

Co to jest endometrioza u kobiet?

Co to jest endometrioza u kobiet?

Co to jest endometrioza u kobiet?

Proces powstawania polega na przedostaniu się elementów wewnętrznych macicy, czyli endometrium poza nią, zagnieżdżając się w jajnikach, na otrzewnej, w przewodzie pokarmowym jak i układzie moczowym.

*Wyróżniamy 3 rodzaje tej choroby:

  •         Otrzewnową,
  •         Jajnikową,
  •         Głęboko naciekającą

W jaki sposób objawia się choroba?

Objawia się bólem o różnorodnym umiejscowieniu, i nieregularnym stopniu nasilenia bólu.

Najczęściej to:

  •         Bolesne miesiączkowanie, które mogą się pojawić u bardzo młodych kobiet
  •         Bolesne współżycie
  •         Bolesne oddawanie moczu
  •         Przewlekłe zmęczenie
  •         Przewlekłe bóle w obrębie miednicy

*Przyczyną bólu są tworzące się zrosty na skutek stanu zapalnego przy endometriozie. U kobiet z chorobą mogą wystąpić trudności z zajściem w ciążę. Podsumowując, jeżeli przez dłuższy czas doskwierają Ci dolegliwości bólowe, powinnaś jak najszybciej udać się na konsultacje do ginekologa.

W jaki sposób można zdiagnozować chorobę?

*Lekarz jest w stanie zdiagnozować chorobę u Pacjentki przeprowadzając wywiad i dokładne badanie ginekologiczne. USG nie daje jednoznacznego obrazu. Do ostatecznej diagnozy lekarz używa laparoskopii. Niestety wciąż dość późno są stawiane diagnozy, gdyż w społeczeństwie panuje przeświadczenie, że miesiączka musi boleć, i kobiety często ignorują objawy choroby. Najczęściej kobiety dowiadują się o chorobie, kiedy nie mogą zajść w ciążę, bądź bóle są na tyle intensywne, że udają się do lekarza.

Jak wygląda leczenie endometriozy?

Najważniejsze jest jak najszybsze zdiagnozowanie choroby. Możemy zastosować terapię farmakologiczną lub chirurgiczną. **Przy silnych bólach stosuje się niesterydowe leki przeciwzapalne. Przy torbielach i kłopotach z zajściem w ciążę bezwzględne jest leczenie operacyjne.

Do czego może doprowadzić brak zdiagnozowanej choroby?

**Jest to choroba wpływająca na płodność kobiety, mogąca prowadzić do nieodwracalnych zmian w narządach rozrodczych. Ogniska choroby mogą mieć wpływ na rozwój chorób nowotworowych, które są potwierdzone wieloletnimi badaniami.

 

*https://www.termedia.pl/ginekologia/Endometrioza-wymaga-planu-na-cale-zycie,30671.html

**https://www.luxmed.pl/dla-pacjentow/o-zdrowiu/zdrowie-od-a-do-z/endometrioza-zmora-kobiet.html

Tagi: endometrioza