Strona wykorzystuje pliki Cookies m.in. w celach statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce - Polityka prywatności.

Problemy z niewydolnością szyjki macicy

Problemy z niewydolnością szyjki macicy

Niewydolność szyjki macicy to schorzenie, które polega na przedwczesnym rozszerzeniu się szyjki macicy. Stwierdza się je na podstawie badania ginekologicznego oraz USG. Problemy z niewydolnością szyjki macicy są główną przyczyną poronień. Dlatego tak ważne jest leczenie i zapobieganie, powstawaniu tego schorzenia. Bezpośrednią przyczyną przedwczesnego skracania się i rozwierania szyjki macicy są skurcze mięśnia macicy lub osłabienie samej szyjki. Skurcze macicy mogą też być związane ze zbyt intensywnym trybem życia i przemęczeniem.

Nie jest to jedyna przyczyna występowania problemów z szyjką macicy. Do częstych powodów zaliczamy także fizyczny, uraz szyjki macicy, łyżeczkowanie czy zmiany hormonalne. Czasami powodem problemów są wrodzone wady rozwojowe, pęknięcie szyjki macicy podczas poprzedniego porodu, efekt sztucznego poronienia czy też ostatecznie zaburzenia w produkcji kolagenu, czy elastyny. O tym, że problem może nas dotykać, dowiadujemy się stosunkowo wcześnie. Pierwsze i najczęstsze objawy, to bóle brzucha oraz kręgosłupa, a także plamienie z dróg rodnych. Kiedy schorzenie jest nie leczone, a kobieta niepoddana opiece lekarza, to problemy z szyjką macicy powodują poronienie. Jest to efekt tego, że po czternastu tygodniach ciąży, samo dziecko rozwija się szybciej niż macica. Ta w efekcie nie wytrzymuje nacisku jaja płodowego i nadmiernie się rozszerza.

Efektem końcowym jest właśnie poronienie, które następuje, gdy szyjka macicy jest już tak rozszerzona, że błony płodowe pękają, a jajo zostaje wydalone. Samo leczenie polega na chirurgicznym założeniu i zaciśnięciu wokół szyjki specjalnego szwu. Leczenie tego typu jest stosunkowo skuteczne, bo daję pozytywny rezultat w osiemdziesięciu procentach przypadku. Niektórzy lekarze stosują też sylikonowy krążeń, który uniemożliwia rozerwanie szyjki macicy. U kobiet z tą dolegliwością wskazane jest podczas ciąży odpoczywanie, unikanie stresu, wysiłku fizycznego oraz zaprzestanie jakiejkolwiek aktywności seksualnej gdzie w grę wchodzi penetracja.