Strona wykorzystuje pliki Cookies m.in. w celach statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce - Polityka prywatności.

Niewydolność szyjki macicy

Niewydolność szyjki macicy

Pesar położniczy jako metoda leczenia niewydolności szyjki macicy

Niewydolność szyjki macicy to zaburzenie przyjmujące wiele form. W rezultacie może dojść do rozpulchnienia lub zmiękczenia szyjki. Skutkiem takiego stanu rzeczy może być przedwczesny poród, bądź też poronienie. Niewydolność cieśniowo-szyjkowa według danych podawanych przez WHO jest przyczyną około 15% poronień nawykowych (nawracających) i porodów przedwczesnych.

Wśród przyczyn niewydolności szyjki macicy, wymienia się m.in:

  • niedobór kolagenu
  • przedwczesne dojrzewanie szyjki macicy
  • aktywność skurczową macicy
  • ciążę mnogą
  • wady rozwojowe macicy

Zastosowanie pessarów położniczych

To natomiast skuteczna metoda zapobiegania samoistnym porodom przedwczesnym. Rozwiązanie to w fachowej literaturze, docenienie jest ze względu na zalety, takie jak:

  • łatwość użycia
  • nieomal bezbolesne zakładanie pessara
  • mało inwazyjna metoda
  • dobra tolerancja przez pacjentki
  • stosunkowo niska cena

Krzysztof Pancześnik - ginekolog i położnik, oraz ordynator Oddziału Położniczego Szpitala Damiana, w poniższym materiale video opowiada o korzyściach związanych z wykorzystaniem pessaroterapii w przypadku niewydolność szyjki macicy:

Rzecz jasna nie jest to jedyna metoda wykorzystywana w leczeniu. Szew okrężny, zwany szwem McDonalda, bywa wykorzystywany jest przez lekarzy w sytuacji gdy może dojść do poronienia. Istnieją jednak przeciwwskazania związane z jego użytkowaniem. Obejmują one m.in. ciążę mnogą, sytuację gdy płód przekroczył 24 tygodnie, ale też gdy w posiewie z kanału szyjki macicy występują chorobotwórcze organizmy. Skutki uboczne jego stosowania to z kolei: przedwczesne pęknięcie błon płodowych czy uszkodzenie dróg rodnych i pęcherza moczowego.

Podsumowując, mimo istnienia alternatywnych metod leczenia niewydolności szyjki macicy, pessaroterapia znajduje aprobatę środowiska medycznego. Stanowiąc mniej inwazyjną metodę od szwów. Jak pisze Pani Doktor Agnieszka Kurczuk-Powolny, „Uważam, że to (pessaroterapia) dobry sposób, skuteczny i mało obciążający dla pacjentki, nie wymagający pobytu w szpitalu ani zabiegów chirurgicznych jak na przykład szew szyjkowy”.

Tylko krok dzieli Cię od podjęcia działania by zadbać o zdrowie swoje i swojego dziecka, wejdź tutaj i dokonaj zamówienia.

Bibliografia:

1. B. ARABIN i Z. ALFIREVIC „Pessary położnicze stosowane w celu zapobiegania samoistnym porodom przedwczesnym: historia, teraźniejszość i przyszłość”, Wiley Online Library

2. http://www.mjakmama24.pl/ciaza/przebieg-ciazy/szew-mcdonalda-szew-szyjkowy-poronienie,538_8075.html

3. JAMES T. KURTZMANN, MD, FACOG, „Poród przedwczesny: trzy sposoby oceny ryzyka”

4. http://niewydolnoscszyjki.pl/index.php/szew-okrezny-mcdonalda/

5. Małgorzata Kazimierczak „Opieka pielęgniarska w niewydolności cieśniowo-szyjkowej”

6. http://www.edziecko.pl/edzieckoporady/pytanie/75909

7. K.Milanowska-Koloch, Niewydolność cieśniowo-szyjkowa: diagnostyka i leczenie, Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowego Instytutu Leków w Warszawie