Strona wykorzystuje pliki Cookies m.in. w celach statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce - Polityka prywatności.


Spirala antykoncepcyjna - metoda antykoncepcji

Spirala antykoncepcyjna - metoda antykoncepcji

Wkładka domaciczna jako metoda antykoncepcji

Współcześnie pacjentka może dokonać wyboru spośród wielu zróżnicowanych produktów zapobiegania ciąży. Lekarz dobierając metodę powinien uwzględniać indywidualne preferencje osoby, ale również historię chorób, uwarunkowania genetyczne i stan zdrowia kobiety. Wkładki wewnątrzmaciczne bez hormonów, cieszą się coraz większą popularnością, będąc metodą dobrze dopasowaną do oczekiwań wielu pacjentek.

Skuteczność i zalety IUD

Mechanizm funkcjonowania wkładki domacicznej (IUD) oparty jest o uwalnianie jonów miedzi, zmieniających wydzielinę w jamie macicy. Doprowadza to do zmniejszania integralności plemników, przy jednoczesnym osłabieniu ich ruchliwości. Ma to związek z procesem zagęszczenia się śluzu szyjkowego. Wskaźnik Pearla dla tej metody wynosi około 1%, co oznacza wysoki stopień efektywności. Jednokrotne założenie wkładki (zwanej też spiralą antykoncepcyjną) gwarantuje ciągłość antykoncepcji przez okres przekraczający około pięć lat. Następnie proces umieszczenia wkładki należy powtórzyć w gabinecie ginekologicznym.

Zaskakujące są również dane, które sugerują, iż u Pacjentek używających wkładek wewnątrzmacicznych, rzadziej dochodzi do rozwoju raka szyjki macicy [1].

Czy antykoncepcja hormonalna jest tak bezpieczna jak wkładka domaciczna?

Z pewnością wygodny dla kobiet jest fakt, iż nie muszą również pamiętać o zażywaniu tabletek o określonej godzinie. Jest to istotny aspekt, szczególnie biorąc pod uwagę bardzo szybkie tempo współczesnego życia. Ponadto wkładka może być używana przez wiele lat [2]. Poza tym olbrzymią zaletą jest brak wpływu metody na metabolizm organizmu i stan hormonalny kobiet. Antykoncepcja hormonalna nie jest zalecana w bardzo wielu przypadkach, m.in. u kobiet: ze diagnozowanymi chorobami piersi, z marskością wątroby, cukrzycą, chorobami tarczycy czy u palących papierosy.

Wśród kobiet stosujących metody hormonalne często notuje się takie skutki uboczne jak: przyrost masy ciała, bóle głowy, spadek libido, grzybicę pochwy czy wzrost ciśnienie tętniczego krwi. Co więcej najnowsze badania informują, że ryzyko nowotworem piersi rośnie aż o 38% w przypadku stosowania antykoncepcji hormonalnej [3].

  Zachęcamy do obejrzenia filmu, ilustrującego zakładanie wkładek domacicznych

Nowości sprzedażowe

Na rynku pojawiają się coraz to doskonalsze rodzaje wkładek wewnątrzmacicznych, będących jeszcze doskonalszym rozwiązaniem dla kobiet szukających efektywnej antykoncepcji. Jednym z nich jest produkt marki MelbeaGold, dodatkowo wzbogacony o wartość złota w stopie wynoszącą 6% o bakteriobójczym i grzybobójczymi działaniu. Dodatkowo miękka spirala w kształcie wzoru kwiatu, idealnie dopasowuje się do naturalnej geometrii macicy. Znajdziesz ją w naszym sklepie.

Wkładka MelbeaGold dostępna jest w naszym sklepie w wersji standard i mini.

Bilans zalet i wad metody

Rzecz jasna korzystanie z każdej metody antykoncepcyjnej generuje pewne wady. Ich stosowanie może doprowadzić m.in. do plamień, skurczów bądź obfitych miesiączek, istnieje również bardzo małe ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej. Co więcej zdarzają się kobiety uczulone na miedź, u których należy wykluczyć stosowanie wkładek wewnątrzmacicznych, a dodatkowo IUD nie chroni przed chorobami wenerycznymi.

Słabe strony opisywanej metody, nie są w stanie niemniej zniwelować zalet, jakimi są: skuteczność, bezpieczeństwo i niewielki koszt finansowy jaki muszą ponieść pacjentki korzystające z metody [4].

Zapraszamy do naszego sklepu, gdzie wybierzesz wkładkę najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb.

 Bibliografia:

[1] https://www.livescience.com/60881-iuds-may-lower-risk-of-cervical-cancer.html

[2] http://www.msdmanuals.com/professional/gynecology-and-obstetrics/family-planning/intrauterine-devices-iuds

[3] http://www.ladycomp.pl/antykoncepcja/antykoncepcja-hormonalna-nowotwór

[4] Gardyszewska   Agnieszka,    Czajkowski    Krzysztof, Aplikacja systemu wewnątrzmacicznego uwalniającego lewonorgestrel u pacjentki we wczesnej ciąży – opis przypadku, II Katedra i Klinika Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, s.950-952